
Podczas seminarium, oprócz treści fachowych i rozwijających osobowość, duży nacisk był kładziony na wymianę interkulturalną i nawiązywanie nowych kontaktów przez uczestników z różnych krajów europejskich.
Treści:
- wykorzystanie zasobów na lekcjach,
- szczęście jako przedmiot nauczania,
- samokontrola nauczycieli i wychowawców,
- dynamika pracy w grupie,
- kinezjologia edukacyjna „gimnastyka mózgu",
- historie i metafory i ich wykorzystanie podczas lekcji,
- Open Space: możliwość wymiany informacji na temat różnych systemów kształcenia i metod nauczania,
- nawiązywanie nowych kontaktów: szansa na poznanie innych krajów lub zaplanowania partnerstwa,
- wieczór międzykulturowy
Analiza:
Wszystkie zajęcia były prowadzone w formie warsztatów i przy użyciu aktywizujących metod nauczania. Każde zagadnienie teoretyczne było wypróbowane w praktyce. Dzięki temu mogłam na bieżąco testować nabywaną wiedzę i umiejętności oraz oceniać ich przydatność w mojej pracy. Poszerzenie moich kompetencji i wiedzy usprawniło moją pracę dydaktyczno - wychowawczą z zakresu wykorzystywania potencjału uczniów w procesie edukacyjnym. Potrafię szybciej rozpoznać ich możliwości i lepiej dobierać metody pracy.
Bardzo ciekawym doświadczeniem był udział w warsztatach Open Space, podczas którego uczestnicy kursu przejęli rolę szkoleniowców. Mój zachwyt tym przedsięwzięciem zaowocował przeprowadzeniem podobnego szkolenia w mojej szkole. Dzięki przychylności dyrekcji wszyscy chętni nauczyciele mogli zorganizować warsztaty lub w nich uczestniczyć. Duży sukces warsztatów opierał się na wielkim zaangażowaniu wszystkich uczestników i wspaniałej atmosferze. Nauczyciele prowadzący zajęcia mieli okazję podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami, które nabyli podczas różnorodnych form doskonalenia zawodowego, a uczestnicy szkoleń mogli wybrać kurs, który był adekwatny do ich potrzeb. Zarówno grono pedagogiczne jak i dyrekcja szkoły planują cykliczne przeprowadzanie tego typu szkoleń.